تحصیل در مجارستان
    
بازدید: 6613
    

تحصیل در کشور مجارستان

تاریخچه مختصری از  کشور مجارستان:

پایتخت: شهر بوداپست

زبان رسمی: مجاری

تاریخ پیوستن به اتحادیه اروپا: 1 می 2004

واحد پول: در حال حاضر واحد پول کشور مجارستان فورینت می باشد؛ هر فورینت معادل 108.26 ریال ایران است. اما در سال های آینده قرار است این واحد به یورو تغییر کند.

ویزا شنگن: عضو کشورهای دارای ویزا شنگن از تاریخ 21 دسامبر 2007

 

درباره کشور مجارستان

مجارستان (Hungary) کشوری در اروپای مرکزی است که از سمت شمال با اسلواکی، از سمت غرب با اتریش، از سمت جنوب با صربستان، از سمت شرق با رومانی و از سمت شمال شرقی با اوکراین همسایه است.  در کشور مجارستان، مقصدهای تفریحی زیبا و گوناگونی وجود دارد: کوه های زیبا در شمال غرب، دشت های بزرگ در قسمت شرق، دریاچه ها و رودخانه های مختلف (از جمله دریاچه بالاتون، بزرگترین دریاچه در اروپای مرکزی) و همچنین روستاهای بسیار زیبا در اطراف شهر که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. جمعیت فعلی کشور مجارستان بر اساس آخرین برآورد سازمان ملل متحد،  بیش از 9.677.660 نفر می باشد که برابر با 0.13 درصد از جمعیت کل جهان است.

علاوه بر موارد ذکر شده، کشور مجارستان با قرار گرفتن در بهترین نقطه مرکزی اتحادیه اروپا، دارای یک فرهنگ بی نظیر و اقتصادی عالی می باشد که همین عوامل، کشور مجارستان را به بهترین مقصد برای مهاجرت های تحصیلی تبدیل کرده است.

کشور مجارستان در لیست محبوب ترین مقاصد توریستی جهان در رتبه 15 قرار دارد که پایتخت آن؛ شهر بوداپست، یکی از زیباترین شهرهای جهان محسوب می شود. بر خلاف اندازه کوچک این کشور، کشور مجارستان دارای مکان های تاریخی و زیبای بسیاری می باشد که به ثبت جهانی رسیده است؛ از جمله ذخایر بیوسفر یونسکو، دومین دریاچه گرم در جهان، بزرگترین دریاچه در اروپای مرکزی و بزرگترین زمین چمن طبیعی در جهان را دارا می باشد.

 

تحصیل در کشور مجارستان

اگر شما علاقه مند به فرهنگ و سنت یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی هستید، کشور مجارستان گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. کشور مجارستان به دلیل داشتن مناظر زیبا، آثار تاریخی و فرهنگی، استانداردهای ایمنی و کیفیت زندگی بالا به عنوان یک مقصد محبوب برای افراد متقاضی به مهاجرت در تمام دنیا شناخته شده است.

کیفیت بالا و امکانات خوب آموزشی، هزینه پایین زندگی و تحصیل نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، عضو بودن در اتحادیه شنگن و مدارک دانشگاهی معتبر و شناخته شده در تمام دنیا باعث شده تا مجارستان به یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت تحصیلی به حساب آید.

ادامه تحصیل در کشور مجارستان در تمامی رشته های فنی و مهندسی و پزشکی امکان پذیر است. دانشجویان می توانند در صورت نیاز با گذراندن دوره کالج یا آزمون ورودی هر دانشگاه کشور مجارستان، وارد دانشگاه های مجارستان شوند و به ادامه تحصیل بپردازند. مدت زمان تحصیل در دوره کالج های کشور مجارستان یک سال می باشد که در دو ترم برگزار می گردد. ترم اول در ماه سپتامبر و ترم دوم در ماه جولای هر سال برگزار می گردد.

کالج و دانشگاههای مجارستان عبارتند از:

-کالج بین المللی دونا: کالج دونا در کشور مجارستان، کالجی بین المللی در شهر بوداپست واقع در کشور مجارستان است که در سال 2010 تاسیس شد. مدیریت کالج بین المللی دونا با جناب آقای متین هاشم می باشد. کالج دونا از همان ابتدای تاسیس، با اساتید حرفه ای و عالی از سراسر مجارستان شروع به کار کرد. کالج دونا برنامه های آماده سازی دانشجویان را برای ورود به دانشگاه های طرف قرار داد خود در کشورهای مجارستان، اسلواکی، کانادا، آمریکا و انگلستان در دو قالب برنامه های DRC (برای ادامه تحصیل در مجارستان و اسلواکی) و TRC (برای ادامه تحصیل در آمریکا و انگلستان) برگزار می کند.

-کالج اوسینا: کالج بین المللی اوسینا (به زبان مجاری: Avicenna Nemzetközi Kollégium)_ AIC _ در سال 1995 توسط دکتر شاهرخ میرزا حسینی تاسیس شد و از سال 2000 به عنوان یک مرکز تحصیلات عالی شروع به فعالیت نمود. از این تاریخ به بعد، بیش از 3000 دانشجو موفق شده اند در یکی از رشته هایی که کالج اوسینا ارائه می دهد تحصیل کنند و آن را با موفقیت به اتمام برسانند. کالج اوسینا برنامه های بنیادی در رشته های پزشکی، تجارت، مطالعات فنی و انگلیسی، و همچنین برنامه های آماده سازی برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد.

-کالج مک دانیل: کالج مک دانیل در کشور مجارستان، یک آموزشگاه دانشجو محور است که متعهد به برتری در علوم و هنر و مطالعات حرفه ای است. کالج مک دانیل در کشور مجارستان با توجه به ویژگی های اخلاقی و شخصیت هر فرد، مسیر زندگی دانشجویان را عوض میکند و موجبات پیشرفت آن ها را فراهم می آورد. سیستم آموزشی در کالج مک دانیل در کشور مجارستان، دانشجویان را به چالش می کشاند تا پتانسیل های شخصیتی منحصر بفرد خود را توسعه دهند. همچنین کالج مک دانیل از طریق برنامه های آموزشی انعطاف پذیر و یادگیری مشارکتی، دانشجویان را برای یک زندگی موفق، انجام خدمات و مسئولیت های اجتماعی آماده می کند.   

-کالج دبرسن: دوره پیش پزشکی ارائه شده در کالج دبرسن واقع در کشور مجارستان برای کسانی مناسب است که دانش کافی و مناسب در دروس شیمی، زیست شناسی و فیزیک دوره دبیرستان را ندارند. این دوره به منظور ایجاد آمادگی در دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های مجارستان می باشد. دانشجویان پس از گذراندن این دوره با موفقیت، می توانند برای رشته مورد علاقه خود در دانشگاه مستقیما درخواست دهند. علاوه بر دوره پزشکی پایه که هر ساله در ماه سپتامبر برگزار می شود، کالج دبرسن، یک دوره فشرده پیش پزشکی هم در ماه ژانویه (دی) هر سال نیز ارائه می دهد که تا ماه جولای (تیر) ادامه دارد.

-کالج پچ: کالج پچ یکی از کالج های کشور مجارستان با رتبه خوب است که همه ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر کشور که متقاضی تحصیل در پزشکی مجارستان هستند، می باشد. دکتر محمد رضا همتی، نماینده رسمی مستقیم دانشکده پزشکی پچ در اروپا، ایران، کانادا، انگلستان و آمریکا است. دانشجویان با تحصیل در کالج پچ و گذراندن موفقیت آمیز دوره های آموزشی کالج پچ، می توانند به سادگی برای دانشگاه های پزشکی مجارستان اقدام کنند. 

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مجارستان باعث شده تا دانشگاه های مجارستان به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شود. لیست دانشگاه هایی که تحصیل به زبان انگلیسی در آن ها امکان پذیر است، در ادامه ذکر شده است.

-دانشگاه سملوایز: دانشگاه سملوایز در شهر بوداپست مجارستان، قدیمی ترین دانشگاه پزشکی در کشور مجارستان با 250 سال تجربه در زمینه علوم زیست پزشکی و آموزش پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان است. سه رکن اصلی در دانشگاه پزشکی سملوایز بر پایه آموزش، تحقیق و مراقبت های بهداشتی بنیان گذاری شده است که همین عوامل، دانشگاه سملوایز را به یک مرکز آموزش عالی بین المللی تبدیل می کند.

- دانشگاه دبرسن: دانشگاه دبرسن واقع در شهر دبرسن مجارستان یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین موسسه های آموزش عالی مجارستان است که در سال 1538 تاسیس شد. دوره های آموزشی و تحصیلات در دانشگاه دبرسن مبتنی بر دانش عملی و کاربردی هستند که به منظور افزایش سطح دانش و اطلاعات دانشجویان برنامه ریزی شده اند.

- دانشگاه سگد: دانشگاه سگد در کشور مجارستان، یک دانشگاه بزرگ تحقیقاتی با رتبه عالی در کشور مجارستان است. دانشگاه سگد در سومین شهر بزرگ کشور مجارستان، شهر سگد، واقع شده است. دانشگاه سگد یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور مجارستان است و به عنوان یکی از برجسته ترین و بزرگترین دانشگاه های اروپای مرکزی به حساب می آید. برنامه های بین المللی در رشته پزشکی از سال 1984 میلادی به زبان انگلیسی آغاز شد. در نیمه اول دهه گذشته، بیش از هزاران دانشجو بین المللی از 50 کشور مختلف جهان در دانشگاه سگد مشغول به تحصیل بوده اند.

- دانشگاه الته: دانشگاه ELTE در سال 1635 میلادی در شهر بوداپست مجارستان تاسیس شد و هم اکنون یکی از بزرگترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در شهر بوداپست مجارستان است. دانشگاه ELTE برنده جایزه های بین المللی زیادی شده است که از آن جمله می توان:  5 جایزه نوبل، جایزه فالکرسن و جایزه آبل در سال 2012 میلادی را نام برد.  دانشگاه ELTE بزرگترین دانشگاه مجارستان است که دارای 118 رشته مختلف در سطح دکتری در 17 دانشکده دکتری می باشد؛ همچنین دانشگاه ELTE، 38 رشته در سطح کارشناسی، 96 رشته در سطح کارشناسی ارشد و بیش از 50 رشته تحصیلی را به زبان های خارجی ارائه می دهد. 

- دانشگاه پچ: دانشجویان می توانند با تحصیل در دانشگاه پچ در کشور مجارستان، در یک سیستم آموزشی عالی، پویا و دو طرفه در اروپا مشارکت داشته باشند و از مزایای تحصیل در این دانشگاه برخوردار شوند. دانشجویان می توانند ابتدا دوره کارشناسی ( BAیا  BCs) را گذرانده و بعد از آن وارد دوره کارشناسی ارشد (MA  یا MSc) شوند. دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل خود دارند، نیز می توانند در دوره های دکتری مشغول به تحصیل شوند و مدرک PHD یا DLA دریافت کنند.

از مدارک کلی برای شروع روند اخذ پذیرش در کالج ها و دانشگاه های مجارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- عکس پاسپورتی

- کپی گواهینامه معتبر دیپلم دبیرستان و ریزنمرات آن (درصورتی که دانش آموز سال آخر هستید و هنوز مدرک دیپلم خود را دریافت نکرده اید، میتوانید در آزمون ورودی شرکت کنید؛ اما ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع دبیرستان اجباری است). 

- فتوکپی گذرنامه معتبر

- رزومه تحصیلی

 - گواهی پزشکی عمومی  

- انگیزه نامه

- توصیه نامه اساتید

- گواهی پرداخت فرم ثبت نام

 

 موسسه حقوقی آریانا بین الملل از موسسات معتبر مشاوره حقوقی در امور تحصیلی و اخذ اقامت و تابعیت کشور مجارستان از طریق مهاجرت تحصیلی و سرمایه گذاری در مجارستان است که با بهره گیری از متخصصین و مشاورین حرفه ای خود همواره می تواند راهنمای شما در تمامی مراحل مهاجرت به مجارستان و اخذ تابعیت و اقامت مجارستان از طریق تحصیل و سرمایه گذاری و ثبت شرکت باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به مجارستان و اخذ اقامت کشور مجارستان از طریق تحصیل و ویزای کاری، می توانید با موسسه حقوقی آریانا بین الملل تماس حاصل فرمایید و از مشاوره تخصصی و حرفه ای در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری به مجارستان بهره مند گردید.