تحصیل در کانادا

براساس آمار اعلام شده از طرف سازمان کالج ها و موسسات عالی کانادا به نام CICAN حدود 100 کالج و دانشگاه در کانادا وجود دارد که نزدیک به یک میلیون و هشتصد دانشجو در آن تحصیل می کنند. برای تحصیل در هر یک از این موسسات علمی و آموزشی دو مرحله اصلی باید طی شود :

مرحله اول: اخذ پذیرش تحصیلی

مرحله دوم: اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا به دو بخش پیش از دانشگاه و مقاطع دانشگاهی تقسیم می شود. که یکی از بهترین مقاطع برای کانادا مدارس و دوره کالج می باشد. دوره هایی که عموما بر تقویت مهارت های کاربردی با هدف نیروی متخصص برای بازار کار در کشور کانادا تمرکز دارد و متقاضیان بسیاری از داخل و خارج در این دوره ها شرکت می کنند. گرفتن پذیرش از کالج های کانادا دشوار نیست و دریافت ویزای تحصیلی برای این دوره ها نسبت به مقاطع دانشگاهی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا راحت تر می باشد. برای ارزیابی و شرکت در این دوره ها می توانید فرم ارزیابی در وب سایت موسسه آریانا بین الملل را تکمیل نموده و با شماره تلفن های موسسه تماس حاصل فرمایید.

مسئولیت نظارت و اداره سیستم های آموزشی در کانادا برعهده دولت های ایالتی است بنابراین سیستم آموزشی در ایالتهای مختلف این کشور متفاوت است. آموزش تا سن 16 سالگی در کانادا اجباری است بجز ایالتهای انتاریو و نیوبرانزویک که در این ایالتها آموزش تا سن 18 سالگی اجباری می‌باشد .سیستم آموزشی در کانادا به آموزش ابتدایی ، متوسطه و آموزش عالی تقسیم می‌شود. از دیگر خصوصیات آموزشی در کانادا می توان به مدارس خصوصی و دولتی در این کشور اشاره کرد. مزیتی که این کشور دارد مدارس ابتدایی و دبیرستان ها تا حدودی رایگان می‌باشند. سال تحصیلی مدارس معمولا از اواخر آگوست یا اوائل سپتامبر آغاز و تا اواخر یا نیمه ژوئن ادامه دارد. در بیشتر ایالتهای کانادا دوره پیش دبستانی وجود دارد که برای آماده کردن دانش آموزان تدارک دیده اند. از دیگر مزایای سیستم آموزشی در کانادا این است که دولت بیش از نیمی از هزینه تحصیلات دانشگاهی را پرداخت می‌کند. سال تحصیلی دانشگاهی به طور معمول از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا ماه آوریل ادامه می‌یابد.

دوره کارشناسی:

پس از پایان دوره دبیرستان متقاضیان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کانادا می توانند یا در دوره های کالج شرکت کنند و یا برای شرکت در دوره لیسانس در یکی از دانشگاههای کانادا اقدام به تحصیل نمایند. دوره کارشناسی در کشور کانادا چهار ساله می باشد ولی گاهی مواقع دانشجویان مجبور به گذراندن دوره کوتاه مدت قبل از دانشگاه می باشند. برای این مقطع داشتن مدرک دیپلم و همچنین مدرک زبان انگلیسی (فرانسه) الزامی می باشد.

دوره کارشناسی ارشد:

یکی از پر طرفدارترین دوره های تحصیلی در کانادا مقطع فوق لیسانس می باشد. این دوره 2 سال می باشد و به دو دسته  RESEARCH-BASED و COURSE-BASED تقسیم می شود. بسیاری از رشته های گروه اول به دانشجویان این امکان را می دهد پس از دوره فوق لیسانس به صورت مستقیم دوره دکترا را آغاز می کنند.

دوره دکترا:

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا در دوره دکترا، دانشجو علاوه بر اینکه مدرک فوق لیسانس را باید داشته باشد مدرک آیلتس بالای 6.5 هم الزامی است. لازم به ذکر است مقاله علمی و پروپوزال در این مقطع برای پذیرش لازم و ضروری است. گاهی مواقع در این مقطع دولت کانادا و دانشگاه های کانادا دانشجویان را بورسیه می کنند که این بورسیه شهریه دانشجو را پوشش می دهد.

هزینه تحصیل در کانادا:

هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف متفاوت است. بر اساس آخرین آمار منتشره اداره آمار کانادا در سال 2017 هر دانشجوی بین المللی در مقطع کارشناسی برای رشته های غیر پزشکی و مهندسی بطور میانگین 25000 دلار پرداخت نموده است. این عدد برای رشته های فنی مهندسی و پزشکی 28000 دلار افزایش داشت. هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان مقیم و شهروند کانادا 16000 دلار کانادا می باشد.

البته باید توجه داشت که در کنار هزینه دانشگاه هزینه های جانبی مانند : هزینه مسکن، غذا، کتاب، رفت و آمد تلفن و سایر هزینه ها را نیز باید اضاف نمود.

برترین دانشگاه های کانادا: